Milzu apaļpūpēdis (Calvatia gigantea)

20.04.2020.
Krājuma kalendāra 14. priekšmets - milzu apaļpūpēdis (Calvatia gigantea)
Foto - LDM arhīvs

Muzeja jubilejas gadā katru nedēļu piedāvājam iepazīt kādu īpašu krājuma priekšmetu, kas  ikdienā glabājas īpašos apstākļos un nav publiski pieejams.

ŠĪS NEDĒĻAS KRĀJUMA PRIEKŠMETS - milzu apaļpūpēdis Calvatia gigantea

Milzu apaļpūpēdis Calvatia gigantea ir pūpēžu sēne ar vislielākajiem augļķermeņiem. Apaļpūpēži ir bieži sastopami, tomēr muzeja krājumā šī sēne ievākta tikai vienu reizi – 1986. gadā, kad to uz muzeju atnesis Tērvetes skolnieks Ints Ašmanis.

Milzu apaļpūpēdis

Muzeja krājumā ir ievākts un tiek glabāts viens milzu apaļpūpēža eksemplārs, kas izskaidrojams gan ar lielo priekšmeta izmēru, gan sarežģīto žāvēšanas procesu. Turklāt šo sēni ļoti viegli var pazīt un to ne ar ko citu sajaukt nevar. Tāpēc ziņas par atradumiem ir ticamas arī bez to ievākšanas.

Kad sporas nogatavojas, pūpēži saplaisā, plaisas  palīdz izsēt sporas. Dažām sugām veidojas viena atvere, dažām virsma saplaisā krustām–šķērsām, kā piemēram, apaļpūpēdim.

Vairāk par projektu iespējams lasīt - Krājuma kalendārs