Krūmi ir daudzgadīgi augi ar vairākiem koksnainiem stumbriem. Tie bieži aug grupās un ir sastopami pamežā, mežmalās, upmalās un aizaugošās teritorijās.
Krūmu lapas var būt vienkāršas vai saliktas. Vienkāršām lapām ir viena lapas plātne, bet saliktām – vairākas. Saliktas lapas viegli ir atšķirt, kad tās, rudenī nobirstot, sadalās vairākās mazās lapās.
Krūmiem ziedi parasti ir sakopoti ziedkopās, tā nodrošinot labāku apputeksnēšanos.
Daži krūmu augļu veidi:
Vienkāršs auglis veidojas no zieda ar vienu auglenīcu.
Oga ir sulīgs auglis ar daudzām sēklām.
Kaulenis ir sulīgs auglis parasti ar vienu sēklu.
Ābols ir sulīgs auglis ar vairākām sēklām.
Pogaļa ir auglis ar daudzām sēklām, kas, auglim nobriestot, atveras.
Kopauglis veidojas no zieda, kurā ir vairākas auglenīcas.
Riekstiņu kopauglis ar sulīgu augļsedzi sastāv no saaugušiem riekstiņiem, kurus apņem sulīgs apvalks.
Parastā bārbele Berberis vulgaris
Diezgan bieži sastopams krūms. Uz dzinumiem atrodas ērkšķi. Ziedi dzelteni, tajos ir daudz nektāra. Ziedkopas – ķekari. Augļi – sarkani.
Parastā irbene Viburnum opulus
Bieži sastopams krūms. Ziedi balti. Ziedkopas vairogveida ar lieliem, steriliem malējiem ziediem. No malējiem ziediem augļi neveidojas. Augļi – sarkani.
Auglis – kaulenis (ēdams)
Lapas vienkāršas
Ārstniecības augs
Parastais pīlādzis Sorbus aucuparia
Krūms vai neliels koks. Suga piemērojusies augšanai dažādās vietās. Parastajam pīlādzim pumpuri ir klāti ar pelēkiem matiņiem. Ziedi balti dzeltenīgi, ziedkopa – vairogs.
Auglis – ābols (ēdams)
Lapas saliktas
Ārstniecības augs
Melnais plūškoks Sambucus nigra
Diezgan reti sastopams krūms apdzīvotu vietu, upju tuvumā. Ziedi balti, vairogveida ziedkopās. No tiem iegūst aromātisku tēju un sīrupu. Augļi zili melni, neliela izmēra.
Auglis – kaulenis (ēdams)
Lapas saliktas
Ārstniecības augs
Sarkanais plūškoks Sambucus racemosa
Vidēja lieluma krūms. Suga pārgājusi savvaļā no apstādījumiem. Ziedi zaļgandzelteni, sakopoti stāvās ziedkopās, augļi – sarkani.
Auglis – kaulenis
Lapas saliktas
Indīgs augs
Invazīvs augs
Vārpainā korinte Amelanchier spicata
Bieži sastopams ātraudzīgs krūms. Sastopams pamežā, izcirtumos, krūmājos, nereti suga tiek kultivēta. Izspiež vietējās augu sugas no dzīvotnēm. Balti ziedi ķekaros. Augļi tumši zili ar apsarmi.
Auglis – ābols (ēdams)
Lapas vienkāršas
Invazīvs augs
Eiropas segliņš Euonymus europaeus
Vidēja izmēra krūms. Ēncietīgs augs, aug pamežā, mežmalās. Latvijā sastopams nevienmērīgi. Lapas rudenī krāsojas koši sarkanas. Ziedi zaļgandzelteni lapu žāklēs. Kad atveras sarkana pogaļa, kļūst redzama oranža sēklsedze.
Auglis – pogaļa
Lapas vienkāršas
Indīgs augs
Parastā zalktene Daphne mezereum
Līdz 1,5 m augsts krūms. Sastopams lapu koku un jauktos mežos. Zied agri pavasarī pirms lapu plaukšanas. Ziedi sārti, violeti, sēdoši (bez kāta) lapu žāklēs. Augļi nogatavojas vasarā un ir sarkani.
Auglis – kaulenis
Lapas vienkāršas
Indīgs augs
Parastais krūklis Frangula alnus
Bieži sastopams neliels koks vai krūms. Aug dažādās vietās, ēncietīgs. Vienlaikus uz viena auga var būt redzami zaļi – negatavi augļi, sarkani – daļēji nogatavojušies un melni – nogatavojušies augļi.
Auglis – kaulenis
Lapas vienkāršas
Ārstniecības augs
Parastais pabērzs Rhamnus cathartica
Samērā bieži sastopams koks vai krūms, aug sausās vietās. Uz zariem ērkšķi. Lapām lokveidīgs dzīslojums. Ziedi dzeltenīgi zaļi. Gatavi augļi ir melni.
Auglis – kaulenis
Lapas vienkāršas
Ārstniecības augs
Krokainā roze Rosa rugosa
Tālo Austrumu reģiona suga, kas daudzviet pārgājusi savvaļā. Sastopama kāpās, ceļmalās un citviet. Agresīvi vairojas ar sakņu atvasēm, tādēļ veido grūti ierobežojamas audzes. Ziedi lieli, līdz 10 cm diametrā. Augļi lieli, sarkani. Vasaras beigās un rudenī vienlaikus var novērot gan ziedus, gan augļus.
Auglis – riekstiņu kopauglis ar sulīgu augļsedzi
Lapas saliktas
Ārstniecības augs
Invazīvs augs