Dzīvība jūrās

Ekspozīcija „Dzīvība jūrās”
Ekspozīcija „Dzīvība jūrās”
Foto - LNDM arhīvs

Ekspozīcija „Dzīvība jūrās” ir stāsts par dažādās pasaules klimata joslās sāļūdenī un tā krastos dzīvojošajiem dzīvniekiem, kas izvietoti divās muzeja zālēs. 

Pirmajā zālē izdalītas piecas klimata joslas: arktiskā, ziemeļu mērenā, tropu, dienvidu mērenā un antarktiskā. Dzīvnieki eksponēti virzienā no ziemeļiem uz dienvidiem. Ekspozīcijas sākumā apskatāmi Arktikas putni un roņi, turpinājumā – ziemeļu mērenās joslas jūrās dzīvojošie dzīvnieki: Klusā okeāna jūrasūdrs jeb kalāns, vilkzivs un butes, ziemeļu korallis, gliemji un vēži. Tropu joslai veltītajā vitrīnā var redzēt mūsdienās reto zaļo bruņrupuci un Neptūna kaussūkli, gliemežu sugu daudzveidību un koraļļus. Ekspozīcijas pirmo zāli noslēdz klints, uz kuras izvietoti dienvidu puslodes iemītnieki pingvīni un klaidoņalbatross – putns ar visplatāko spārnu izpletumu. Pie zāles griestiem izvietots zobenvaļa tēviņa skelets, kas 20. gadsimta sākumā iegūts Ziemeļjūrā netālu no Bergenas. Savukārt ģimenēm ar bērniem ekspozīcijā pieejams daudzu iemīļots objekts – sienas lineāls „Samēries ar pingvīniem”.

Otrā zāle veltīta Baltijas jūrai. Īpaša uzmanība pievērsta dzīvniekiem, kas sastopami Latvijas piekrastes ūdeņos. Telpā var apskatīt gan jūras zemūdens daļu un tās iemītniekus, gan jūras piekrasti un tai raksturīgos putnus. Pie roņa mazuļa izbāžņa izvietota informācija, kā rīkoties, sastopot šo dzīvnieku dabā. Apskatāmi daži Latvijas piekrastē reti ieceļojošie dzīvnieki – maldu viesi. Pirmoreiz eksponēts delfīnu dzimtas zīdītāja – afalīnas – skelets. Tas iegūts no 3,55 m gara eksemplāra, kas izskalots pie Ķesterciema 2023. gadā. Skelets izgatavots Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Veterinārmedicīnas fakultātē.

Ekspozīcija „Dzīvība jūrās” izveidota 2003. gadā un pirmoreiz atjaunota 2018. gadā. 

2025. gada 8. martā ekspozīcija atvērta pēc otrreizējas atjaunošanas. Ekspozīcija rekonstruēta ar Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu.