Botāniskā un mikoloģiskā krājuma veidošana

Botāniskajā krājumā ir vairāk nekā 31 000 vienību. Katru gadu muzeja speciālisti to papildina ar Latvijas sistemātisko augu herbāriju un pakāpeniski rada pilnīgu kolekciju. Nozīmīga ir nesen izveidotā Latvijas sūnu kolekcija. Turpinās mieturaļģu herbārija vākšana.

Kopš 1988. gada tiek vākta un regulāri pilnveidota Latvijas sēņu kolekcija (fungārijs).

Botāniskā un mikoloģiskā krājuma papildināšana galvenokārt norisinās vasarā, kad tiek ievākti, pētīti un apstrādāti materiāli.

Šajā rakstā iespējams ielūkoties botāniskā un mikoloģiskā krājuma vākšanas procesā.

Pirmais solis - materiāla ievākšana dabā

Augu ievākšana un sagatavošana žāvēšanai
Augi herbārijam tiek ievākti to pilnziedā. Augi tiek ievākti ar visu sakni, to uzmanīgi izrokot no zemes.  Augs tiek ielikts starp papīra lapām un ievietots botāniskajā presē.

Ūdensaugu ievākšana

Ūdensaugu ievākšana (ezerenes)
Ūdensaugu ievākšanai reizēm izmanto dažādus darbarīkus (attēlā tiek ievāktas ezerenes).

Ūdensaugu ievākšana (pusgrimusī raglape)
Ūdensaugu ievākšanai reizēm izmanto dažādus darbarīkus (attēlā tiek ievāktas raglapes).

Augu sagatavošana žāvēšanai
Ūdensaugus herbarizēt ir īpaši sarežģīti, jo tie ir ļoti mitri.
Foto - LNDM arhīvs​​​
Sēņu ievākšana
Sēnes muzeja krājumā glabājas kaltētā veidā. Tiek ievākti veseli sēņu augļķermeņi.

Otrais solis - ievāktā materiāla  noteikšana, sagatavošana kaltēšanai un apstrāde

Sugas noteikšana ar binokulāra palīdzību
Daudzu augu noteikšanai nepieciešams saskatīt sīkas detaļas, tādēļ tiek lietota binokulārā lupa.
Herbārbāriju uzglabāšanas materiālu sagatavošana
Herbāriji krājumā tiek glabāti lielās aploksnēs ar stingru pamatu. Attēlā - aplokšņu locīšana.
Herbārija sagatavošana glabāšanai
Herbārija aploksnes vēlāk tiek ievietotas krājuma skapjos, sakārtojot augus pēc dzimtām.
Sēņu žāvēšana
Nelielas sēnes izžūst pašas, bet lielākām sēnēm nepieciešams žāvētājs.

Kolekciju uzglabāšana, regulāra apstrāde un pētniecība

Herbārija kolekcija
Herbāriju stāvoklis krājumā tiek regulāri novērtēts.

Sūnu kolekcijas uzglabāšana
Sūnas tiek uzglabātas no papīra salocītās aploksnītēs, katrai no tām ir sava etiķete un krājuma numurs.
Sēņu eksikātu kolekcija
Ievāktās sēnes pēc kaltēšanas tiek ievietotas maisiņos un maisiņi - papīra aploksnēs. Šīs aploksnes uz dažām dienām ievieto saldētavā ar ļoti zemu temperatūru, tas iznīcina dažādus kaitēkļus, piemēram, kukaiņus.
Sēklu kolekcijas apstrāde
Sēklu kolekcijas stāvoklis muzeja krājumā tiek regulāri novērtēts.
Botāniskā krājuma skapja atvilktne
Muzeja botāniskajā krājumā glabājas ne tikai herbāriji, bet arī citi botāniskie materiāli. Attēlā redzama Augusta Munča dāvātā sēklu kolekcija, ko veido 14 tūkstoši sēklu paraugu. Šīs sēklas glabājas mēģenēs.
Botāniskais krājums. Herbārijs
Par herbāriju sauc ievāktu, kaltētu un dokumentētu augu kolekciju.

Sēņu eksikāts. Sarkanā mušmire
Fungārijam izkaltēta sarkanā mušmire.

Herbārijs. Parastā jumtauza
Herbārijs. Parastā jumtauza.

Lasi vairāk par muzeja botānisko un mikoloģisko krājumu

Apskati muzeja botānisko un mikoloģisko krājumu bildēs

Krājuma pieejamību sabiedrībai nodrošina muzeja kolekciju elektroniskā datu bāze (www.nmkk.lv), kas tiek regulāri papildināta.