Izstāde „Svešie mūsu dabā” veidota sadarbībā ar Latvijas Dabas muzeja atbalsta biedrību. Izstādes mērķis – skaidrot, kas ir invazīvas sugas un ar ko tās atšķiras no savvaļā sastopamajām svešzemju sugām, no kurienes tās ienākušas Latvijā un, kā nepieļaut to tālāku izplatību.
Ķīnas cimdiņkrabis, Spānijas kailgliemezis, Amerikas ūdele – šie ir tikai daži piemēri svešzemju augu un dzīvnieku sugām, kas jau sastopamas Latvijā un kuru nosaukumi liecina par to eksotisko izcelsmi, kopumā tādu ir ap 630. Par invazīvām uzskata aptuveni 35–50 sugas.
Augu un dzīvnieku sugu pārvietošanās ir dabiska parādība, tomēr lielākoties to veicinājusi cilvēku darbība. Jaunajās teritorijās vairums šo sugu nespēj izdzīvot ārpus cilvēku radītiem dzīves apstākļiem, tomēr daļai izdodas pielāgoties dzīvei savvaļā, kur tās var radīt būtisku ekoloģisko un ekonomisko kaitējumu – kļūt invazīvas.
Aicinām uzzināt vairāk par Latvijas mežos, zālājos, krastmalās, saldūdeņos, jūrā un pat mūsu mājās un dārzos sastopamajām svešzemju sugām.
Biežākās mājā un dārzā sastopamās invazīvās sugas
Biežākās mežā un zālājā sastopamās invazīvās sugas