Starptautiskā bioloģiskās daudzveidības diena 2024

22.05.2024.
Starptautiskā bioloģiskās daudzveidības diena 2024
Publicitātes attēls

Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) 22. maiju ir pasludinājusi par Starptautisko bioloģiskās daudzveidības dienu, kuras mērķis ir palielināt izpratni par bioloģiskās daudzveidības jautājumiem.

Ar bioloģisko daudzveidību apzīmē visu dzīvības formu dažādību uz Zemes. Tajā ietverta augu, sēņu, dzīvnieku un mikroorganismu sugu daudzveidība, to gēnu daudzveidība un ekosistēmu daudzveidība, kuras šīs sugas veido. Tā ir pamats, kas balsta visu dzīvības tīklu uz mūsu planētas. Šobrīd tiek novērota vēl nepieredzēta sugu skaita samazināšanās, ekosistēmu degradācija un kopējās ekoloģiskās stabilitātes zudums. Diemžēl pie šīm izmaiņām ir vainojama cilvēku darbība.

Tādēļ šī ir diena, kad tiek aktualizēta 1992. gadā pieņemtā konvencija par bioloģisko daudzveidību, lai vairotu atbalstu gan pašai konvencijai, gan tās protokoliem un saistītajām rīcībām, tostarp 2022. gadā pieņemtajam Kuņminas un Monreālas globālajam bioloģiskās daudzveidības ietvaram (Kunming-Montreal Global Biodiversity Framework KMGBF) – bioloģiskās daudzveidības plānam – tā mērķiem un uzdevumiem.

Šogad Starptautiskās bioloģiskās daudzveidības dienas temats ir „Esi daļa no plāna”. Tas ir aicinājums rīkoties, lai apturētu bioloģiskās daudzveidības samazināšanos. Katrs no mums var atbalstīt bioloģiskās daudzveidības plāna īstenošanu un būt daļa no plāna.

Latvijas Nacionālais dabas muzejs piedāvā plašu nodarbību klāstu par bioloģisko daudzveidību, piemēram, „Daudzveidīgā pasaules daba”, „Daudzveidīgā ūdens pasaule”, „Raibā sēņu pasaule” un „Purva noslēpumi”. Plašāka informācija par muzejpedagoģisko piedāvājumu šeit.

Dabas muzejs – solis tuvāk dabai. Nāc un iepazīsti!