Pasaules vides diena 2023 – cīņa pret plastmasas piesārņojumu

05.06.2023.
Pasaules vides diena
Pasaules vides diena
Publicitātes attēls

Šogad tiek svinēta Pasaules vides dienas 50. gadadiena. Tā tiek svinēta kopš 1973. gada, ik gadu – 5. jūnijā. Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) iedibināja šo tradīciju, lai pasaules mērogā veicinātu izpratni par vides jautājumiem.

2023. gada Pasaules vides dienas kampaņa ar tēmturi #BeatPlasticPollution (Cīnies pret plastmasas piesārņojumu) aicina rast globālus risinājumus plastmasas piesārņojuma apkarošanai.

Katru gadu pasaulē tiek saražoti vairāk nekā 400 miljoni tonnu plastmasas, no kurām puse ir paredzēta lietošanai tikai vienu reizi. No tām mazāk nekā 10% tiek pārstrādāti. Aptuveni 19–23 miljoni tonnu plastmasas ik gadu nonāk ezeros, upēs un jūrās. Plastmasas ražošana un patēriņš veicina klimata pārmaiņas! Apmēram 98% plastmasas izstrādājumu tiek ražoti no fosilā kurināmā, un plastmasa ražošana rada vairāk nekā 3% no siltumnīcefekta gāzu emisijām.

Mikroplastmasa – sīkas plastmasas daļiņas līdz 5 mm diametrā – nonāk pārtikā, ūdenī un gaisā. Izmesta vai sadedzināta vienreizlietojamā plastmasa kaitē cilvēku veselībai un bioloģiskajai daudzveidībai, kā arī piesārņo dažādas ekosistēmas.
Mūsu ikdienas paradumiem ir liela nozīme plastmasas piesārņojuma mazināšanā. Tāpēc ir svarīgi izvairīties no vienreizlietojamās plastmasas izstrādājumiem. Izmanto plastmasas izstrādājumus atkārtoti, salabo un šķiro, nodod atkritumu pārstrādei! Apdomā savus pirkumus, lai tie pēc tam nepiesārņotu augsni un ūdeņus.


Lai uzzinātu vairāk par mikroplastmasas piesārņojumu, ielūkojies Latvijas Nacionālā dabas muzeja digitālajā izstādē „STOP! PIESĀRŅOTS!”, kas iepazīstina ar sešiem piesārņojuma veidiem. Digitālajā izstādē ir iespēja ieraudzīt Latvijas Hidroekoloģijas institūta un fotogrāfa Reiņa Hofmaņa unikālo projektu “Micro Plastic In City Space” („Mikroplastmasa pilsētas vidē”), kas tuvplānā atklāj dažādus mikroplastmasas veidus.

Digitālā izstāde „STOP! PIESĀRŅOTS!”

Atbalstītāji