Pasaules savvaļas sugu diena un CITES 50

03.03.2023.
CITES 50
CITES 50
https://www.wildlifeday.org/en/outreach-material

Daudzviet 3. martā tiek atzīmēta Pasaules savvaļas sugu diena.

Šajā datumā pirms 50 gadiem tika parakstīta starpvalstu vienošanās – Vašingtonas konvencija (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora jeb CITES), kas regulē apdraudēto savvaļas sugu starptautisko tirdzniecību un ieguvi.

Arī Latvija ir to valstu vidū, kas apņēmušās aizsargāt apdraudētās savvaļas augu un dzīvnieku sugas.

Latvijas Nacionālais dabas muzejs ir viena no trim Vašingtonas konvencijas zinātniskajām institūcijām Latvijā. Muzeja speciālisti veic ekspertīzes un sniedz atzinumus par, visbiežāk muitā, aizturētiem suvenīriem, kosmētikas un medicīnas preparātiem, modes aksesuāriem u. tml., kuru radīšanā izmantoti aizsargājamie augi un dzīvnieki. 

Lai ikviens varētu gūt zināšanās un būt informēts, Dabas muzejā skatāma ekspozīcija „Nepērc viņu dzīvības (Vašingtonas konvencija)”, kas veltīta konvencijai un tās sarakstos iekļautajām Latvijas un pasaules sugām. Tajā aplūkojami eksponāti no muzeja krājuma un tūristiem vai tirgotājiem konfiscēti priekšmeti CITES nosacījumu neievērošanas dēļ. Ekspozīcija izveidota 2021. gadā ar Kohēzijas fonda finansiālu atbalstu.


Aicinām ņemt vērā!

Ceļojot, īpaši eksotiskos galamērķos, esi vērīgs un atbildīgs! Legāli izgatavotu augu un dzīvnieku izcelsmes suvenīru tirdzniecību apliecina CITES sertifikāts, kuru izsniedz kopā ar pārdodamo preci. Tāpat atceries, ka, ievedot citā valstī, piemēram, savvaļā iegūtus koraļļus vai to fragmentus, kļūsti līdzatbildīgs par CITES noteikumu ievērošanu.


Izkrāso savu pasauli, kuru vēlies aizsargāt!

Atzīmējot Pasaules savvaļas sugu dienu un CITES 50. gadadienu, īpaši uzrunājam mazos muzeja apmeklētājus. Sestdien un svētdien, 4. un 5. martā, zooloģijas ekspozīcijā būs pieejama krāsojamā lapa – materiāls, ar kura palīdzību dabas aizsardzības nozīmi šajās dienās iepazīst bērni daudzviet pasaulē.

Dalība ar muzeja ieejas biļeti.


Vairāk par CITES https://cites.org/eng
Vairāk par CITES Latvijā https://www.daba.gov.lv/lv/cites-pasaule-un-latvija