Latvijā ievieš depozītu sistēmu

25.01.2022.
Depozīta sistēma Latvijā
Depozīta sistēma Latvijā
Foto - www.depozitapunkts.lv

Domājot par tīrāku vidi, no šī gada 1. februāra Latvijā sāks darboties depozīta sistēma dzērienu iepakojumiem, kas dos iespēju nodot tukšos depozīta iepakojumus kādā no depozīta punktiem visā Latvijā.

Atpakaļ depozītu sistēmā varēs nodot plastmasas (PET), stikla un skārda iepakojumus, kuros iepildīti bezalkoholiskie dzērieni, visu veidu alus un citi alkoholiskie (līdz 6 %) dzērieni. Tiks pieņemta tara tilpumā no 0,1–3 l (neieskaitot) un tai jābūt marķētai ar Latvijas depozīta zīmi. 

Par derīgu depozīta iepakojumu tiks uzskatīts iztukšots, nesaplacināts un nesasists, tāds, kam ir etiķete ar skaidri nolasāmu depozīta zīmi un svītrkodu.

Latvijā darbosies divu veidu depozīta punkti — automātiskie un manuālie. Automātiskajos depozīta punktos taru būs jānodod taromātā. Manuālajos depozīta punktos taru pieņems veikala darbinieks.

Šī jaunā sistēma paredz, ka par katru nopirkto dzērienu depozīta iepakojumā iedzīvotājs iemaksās 0,10 EUR depozīta maksu. Šo iemaksu būs iespējams atgūt atpakaļ, nododot iepakojumu depozīta nodošanas punktos.

Depozīta sistēmas ieviešanā ir noteikts 6 mēnešu pārejas periods (01.02.2022.–31.07.2022.). Pārejas periodā veikala plauktos būs atrodami gan iepakojumi ar depozīta zīmi, gan bez tās. Pērkot dzērienu, jāpievērš uzmanība iepakojuma etiķetei! Iepakojumiem bez depozīta zīmes depozīta maksu nepiemēro, un depozīta punktos tos nodot nevarēs!

Vairāk informācijas iespējams uzzināt: www.depozitapunkts.lv


Dabas muzeja ekspozīcijas „Cilvēks un vide” jaunajos informācijas stendos un animācijā uzzini vairāk par ilgtspējīgu, videi draudzīgu atkritumu apsaimniekošanu - no atkritumu veidiem, to rašanās avotiem, sadalīšanās ilguma, ietekmes uz dabu un ilgtspējīgas apsaimniekošanas iespējām līdz prasmju attīstīšanai atkritumu šķirošanā un izpratnei par atkritumiem kā vērtīgu, izmantojamu resursu.