Izstāde „Īrisi 2023”

31.05.2023.
Izstāde „Īrisi 2023”
Izstāde „Īrisi 2023”
Foto - LNDM arhīvs
Notikuma laiks
07.06.2023. - 09.06.2023.
Notikums paredzēts
Notikuma valodas
LV

Krāšņie un gleznainie īrisi Latvijas Nacionālajā dabas muzejā šogad būs apskatāmi trīs dienas – no 7. līdz 9. jūnijam. Izstāde „Īrisi 2023” tradicionāli tiek rīkota sadarbībā ar Latvijas Gladiolu un īrisu biedrību.

Tulkojot no sengrieķu valodas, vārds iris nozīmē – varavīksne. Īrisi patiešām sastopami ļoti daudzveidīgās nokrāsās, un savvaļā ir zināmas 250 šo daudzgadīgo lakstaugu sugas, kas aug Āzijā, Eiropā, Ziemeļamerikā unZiemeļāfrikā. Kultivēto īrisu šķirņu galvenā izcelšanās vieta ir Vidusjūras apgabals.

Latvijā īrisi pazīstami jau sen, un joprojām ir sastopamas arī senās īrisu šķirnes, kas no muižu parkiem 19. gadsimtā ieceļojušas latviešu zemnieku puķu dārziņos. Lielāku uzmanību īrisiem sāka pievērst 20. gadsimta 80. gadu vidū, kad Rīgā norisinājās pirmās lielās īrisu ziedu izstādes. Lai arī sākotnēji audzētājiem bija pieejamas tikai ārzemju šķirnes, līdz ar biedrības izveidošanu 1994. gadā aktivizējās Latvijas īrisu selekcija. Mūsdienās īrisu audzēšana, kolekcionēšana un selekcionēšana Latvijā ir ļoti populāra – aktīvā audzēšanas apritē ir ap 1000 bārdaino īrisu šķirņu.

Izstādē būs apskatāmas īrisu šķirnes, kas selekcionētas gan Latvijā, gan ārzemēs un piemērotas Latvijas klimatam. Savas kolekcijas apmeklētājiem izrādīs Latvijas Gladiolu un īrisu biedrības selekcionāri un kolekcionāri: Laimonis Zaķis, Ilga Viņķele, Juris Bāze, Lolita Muhlinkina, Dzintra Jurevica un Gunta Jēkabsone.

Izstādes laikā biedrības pārstāvji sniegs konsultācijas apmeklētājiem par īrisu šķirnēm, audzēšanu, selekciju un šķirņu izvēli dārzam.


Izstādes atklāšana notiks 7. jūnijā plkst. 12.00 Latvijas Nacionālā dabas muzeja 2. stāva izstāžu zālē. 


Izstādes darba laiks:
T. (07.06.) 12.00–17.00
C. (08.06.) 10.00–19.00
P. (09.06.) 10.00–17.00

Biļešu cenas:
Pieaugušie – 3,00 €
Pensionāri, studenti – 2,50 €*
Skolēni – 1,70 €*
*uzrādot apliecību

Biļetes izstādes apmeklējumam var iegādāties arī lietotnē Mobilly.

 • Biļešu cenas ir tādas pašas, kā pērkot muzeja kasē.
 • Pērkot biļeti Mobilly, jāpievieno arī bezmaksas apmeklējums, piemēram, pirmsskolas vecuma bērniem.
 • Biļetes kvadrātkodu lūdzam uzrādīt muzeja administratoram kases zonā.

Ieeja izstādē bez maksas:

 • pirmsskolas vecuma bērniem;
 • internātskolu, speciālās izglītības skolu un klašu audzēkņiem, krīzes centru, ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūciju klientiem, bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem un tos pavadošajām personām (uzrādot statusu apliecinošu dokumentu);
 • plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem, kas ataino norises muzejā (uzrādot preses karti);
 • citu muzeju darbiniekiem (uzrādot apliecību vai Starptautiskās muzeju padomes (ICOM) biedra karti);
 • politiski represētajām personām(uzrādot apliecību), tai skaitā Ukrainas civiliedzīvotājiem;
 • personām līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti, personām ar 1.un 2.grupas invaliditāti (uzrādot apliecību) un personām, kas pavada personas līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti vai personas ar 1.grupas invaliditāti;
 • personām ar ielūgumiem;
 • personām, kurām izsniegtas atbilstošas Latvijas Nacionālā dabas muzeja ieejas kartes.

Ieeja izstādē ar atlaidi: Jāņa Rozes grāmatnīcas Pircēja kartes īpašniekam – 15% atlaide


Informācija par Latvijas Nacionālā dabas muzeja rīkoto pasākumu un izstāžu fotografēšanu un/vai filmēšanu, fotogrāfiju un video uzglabāšanu un publicēšanu šeit.

Pievienotie faili