Izstāde „Īrisi 2022”

Izstāžu zāle 2. stāvā
Notikuma valodas
RU

Latvijas Nacionālais dabas muzejs atklās dārzkopības izstāžu sezonu ar gleznaino īrisu parādi izstādē „Īrisi 2022”, kas tradicionāli tiek rīkota sadarbībā ar Latvijas Gladiolu un īrisu biedrību. Izstāde būs skatāma no 15. līdz 17. jūnijam.

Iepriekšējā īrisu izstāde Dabas muzejā notika 2019. gadā, tāpēc šis gads īrisu audzētājiem un selekcionāriem ir īpašs – pēc trīs gadu darbošanās individuāli beidzot ir iespēja sanākt kopā un parādīt plašākai sabiedrībai sava darba rezultātu.

Izstādē būs apskatāmas īrisu šķirnes, kas selekcionētas gan Latvijā, gan ārzemēs, bet piemērotas Latvijas klimatam. Savas kolekcijas apmeklētājiem izrādīs Latvijas Gladiolu un īrisu biedrības selekcionāri un kolekcionāri: Laimonis Zaķis, Ilga Viņķele, Juris Bāze, Lolita Muhlinkina, Dzintra Jurevica un Gunta Jēkabsone.

Grieķu mitoloģijā īrisa vārdā tiek dēvēta dieviete, kura no Olimpa nolaidās uz  zemes, lai cilvēkiem darītu zināmu dievu gribu. Pats sengrieķu vārds iris nozīmē varavīksne. Un tas ir saprotami, jo īrisu ziediem, kā nevieniem citiem, ir bagātīgas un daudzveidīgas nokrāsas.

Īrisi ir daudzgadīgi lakstaugi. Savvaļā ir zināmas 250 īrisu sugas, kuras aug Āzijā, Eiropā, Ziemeļamerikā un Ziemeļāfrikā. Kultivēto īrisu šķirņu galvenā izcelšanās vieta ir Vidusjūras apgabals.

Īrisi Latvijā pazīstami jau sen. Vēl šodien sastopamas senas īrisu šķirnes, kuras no muižu parkiem latviešu zemnieku puķu dārziņos ieceļojušas 19. gadsimtā. Īrisu “bums” sākās 20. gadsimta 80. gadu vidū, kad Rīgā tika sarīkotas pirmās lielās īrisu ziedu izstādes un plašāka publika pirmo reizi ieraudzīja tā laika jaunākās amerikāņu selekcijas augsto bārdaino īrisu šķirnes. Lai arī sākotnēji audzētājiem pieejamas bija tikai ārzemju šķirnes, līdz ar biedrības izveidošanu 1994. gadā aktivizējās darbs pie Latvijas īrisu selekcijas. Tieši Latvijā radītās šķirnes ir krietni izturīgākas, jo ir daudz piemērotākas mūsu klimatiskajiem apstākļiem.

Izstādes laikā biedrības pārstāvji sniegs konsultācijas apmeklētājiem par īrisu šķirnēm, audzēšanu, selekciju un šķirņu izvēli dārzam.

Izstādes atklāšana trešdien, 15. jūnijā, plkst. 12.00 Latvijas Nacionālā dabas muzeja 2. stāva izstāžu zālē.

Izstādes darba laiks:
15.06. 12.00–17.00
16.06. 10.00–19.00
17.06. 10.00–17.00

Biļešu cenas:
pieaugušajiem – 3,00 €
pensionāriem, studentiem – 2,50 €*
skolēniem – 1,70 €*
*uzrādot apliecību

Ieeja izstādē bez maksas:

• pirmsskolas vecuma bērniem;
  • internātskolu, speciālās izglītības skolu un klašu audzēkņiem, krīzes centru, ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūciju klientiem, bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem un tos pavadošajām personām (uzrādot statusu apliecinošu dokumentu);
  • plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem, kas ataino norises muzejā (uzrādot preses karti);
  • citu muzeju darbiniekiem (uzrādot apliecību vai Starptautiskās muzeju padomes (ICOM) biedra karti);
  • politiski represētajām personām(uzrādot apliecību), tai skaitā Ukrainas civiliedzīvotājiem;
  • personām līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti, personām ar 1.un 2.grupas invaliditāti (uzrādot apliecību) un personām, kas pavada personas līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti vai personas ar 1.grupas invaliditāti;
  • personām ar ielūgumiem;
  • personām, kurām izsniegtas atbilstošas Latvijas Nacionālā dabas muzeja ieejas kartes.

Ieeja izstādē ar atlaidi:

Jāņa Rozes grāmatnīcas Pircēja kartes īpašniekam – 15% atlaide

Informācija par Latvijas Nacionālā dabas muzeja rīkoto pasākumu un izstāžu fotografēšanu un/vai filmēšanu, fotogrāfiju un video uzglabāšanu un publicēšanu šeit.

Pievienotie faili
Preses relīze(268.5 KB)