Izstāde „Gļotsēnes Latvijā – krāšņums no plazmodija līdz sporām”

13.06.2023.
Papagaiļu pumpurīte, Physarum psittacinum
Sūnu cukurīte, Didymium melanospermum
Ezīšsporu lampīte, Lamproderma echinosporum
Sarkanbrūnā lākturīte, Cribraria rubiginosa
Foto - J. Kluša
Koksnes vilkpienaine, Lycogala epidendrum aggr.
Foto - I. Riževa
Rūsganais ragansviests, Fuligo septica cf. rufa
Izlocītā ērkulīte, Stemonaria irregularis
Foto - A. Opmanis
21.06.2023. - 17.09.2023.
Norises vieta
Izstāžu zāle 1. stāvā
Notikuma valodas

Pirmo reizi dabas apbrīnotājiem un Latvijas Nacionālā dabas muzeja apmeklētājiem fotogrāfijās būs iespēja aplūkot gļotsēnes, kas nemaz nav sēnes, bet līdzinās arī dzīvniekiem. Attēli skatītājus ievedīs krāšņajā gļotsēņu krāsu un formu pasaulē. Varēs tās pētīt arī tuvumā, skatot caur lupu.

Latvijas Nacionālajā dabas muzejā no 21. jūnija līdz 17. septembrim būs skatāma izstāde „Gļotsēnes Latvijā – krāšņums no plazmodija līdz sporām”, kas tapusi sadarbībā ar gļotsēņu pētnieci Julitu Klušu un Latvijas Mikologu biedrību.

Gļotsēnes nav sēnes. Tām kopīgs ir fakts, ka gan vienas, gan otras vairojas ar sporām, taču dzīves sākumā gļotsēnes vairāk atgādina dzīvniekus, jo jēlam olas baltumam līdzīgais plazmodijs var pārvietoties, meklējot labāko barošanās vietu.

Izstāde veltīta Latvijas gļotsēnēm un to pētniecībai, kas strauji attīstījusies, pēdējos piecos gados apstiprinot vairāk nekā 100 jaunu gļotsēņu sugu jeb gandrīz tikpat, cik Latvijā bija zināmas līdz tam. Visām vairāk nekā 200 Latvijā atrastajām gļotsēņu sugām ir doti nosaukumi arī latviešu valodā, piemēram, zarainā ragainīte, papagaiļu pumpurīte, vīnogķekaru dzelksnīte. Gļotsēņu nozīmi zinātnē apliecina arī tas, ka Latvijas Nacionālajā dabas muzejā uzsākta gļotsēņu kolekcijas veidošana. Šogad pirmo reizi pasludināta arī gada gļotsēne – pušķainā šokolādes gļotsēne.

Izstādē skatāmas vairāk nekā 20 autoru 115 fotogrāfijas, kas atklāj vairāk nekā 80 sugu gļotsēnes dažādās attīstības stadijās, sākot no plazmodija līdz sporu stadijai. Attēlos tās skatāmas dažādos tuvinājumos – līdz pat 1000x palielinājumam gļotsēņu sporām un iekšējām struktūrām. Savukārt ar lupu aplūkojami arī 17 gļotsēņu interesentu vākumi vairāk nekā 70 sugām.

Izstādes veidotāji izsaka sirsnīgu pateicību ikvienam, kas snieguši atbalstu izstādes tapšanā.

Izstādes atklāšana notiks 20. jūnijā plkst. 17.00
Latvijas Nacionālā dabas muzeja 1. stāva izstāžu zālē.

Izstāde „Gļotsēnes Latvijā – krāšņums no plazmodija līdz sporām” 21.06.2023.–17.09.2023.

Izstāde atvērta muzeja darba laikā:

Pirmdien – slēgts
Otrdien – slēgts
Trešdien 10.00–17.00
Ceturtdien 10.00–19.00
Piektdien 10.00–17.00
Sestdien 11.00–17.00
Svētdien 11.00–17.00

No 13. līdz 17. septembrim ieejas biļete derīga
arī izstādes „Sēnes 2023” apmeklējumam!

Biļešu cenas:
Pieaugušie – 2,00 €
Studenti – 1,50 €*
Pensionāri – 1,50 €*
Skolēni – 1,00 €*
*uzrādot apliecību

Kompleksā biļete (muzeja pastāvīgās ekspozīcijas + izstāde „Gļotsēnes Latvijā – krāšņums no plazmodija līdz sporām” (1. stāva izstāžu zāle) + izstāde „Sēnes 2023” (2. stāva izstāžu zāle) ar 20% atlaidi):

Pieaugušie – 4,40 €
Studenti – 3,20 €*
Pensionāri – 3,20 €*
Skolēni – 2,00 €*
*uzrādot apliecību

Ieeja izstādē bez maksas – saskaņā ar Latvijas Nacionālā dabas muzeja publisko maksas pakalpojumu cenrādi, personām ar ielūgumiem.

Ieeja izstādē ar atlaidi – plašāka informācija šeit.

Informācija pa Latvijas Nacionālā dabas muzeja rīkoto pasākumu un izstāžu fotografēšanu un/vai filmēšanu, fotogrāfiju un video uzglabāšanu un publicēšanu šeit.