Izstāde „Flokšu balle 2023. Guna Rukšāne – flokši, Ingrīda Žagata un Madis Org – keramika”

18.07.2023.
Foto - LNDM
27.07.2023. - 30.07.2023.
Norises vieta
Izstāžu zāle 2. stāvā
Notikuma valodas
EN

Šovasar Latvijas Nacionālajā dabas muzejā pirmo reizi tiek rīkota flokšu izstāde, kurā nozīmīga vieta līdzās ziediem būs atvēlēta īpaši šai izstādei izgatavotām keramikas vāzēm. Izstādē „Flokšu balle 2023. Guna Rukšāne – flokši, Ingrīda Žagata un Madis Org – keramika”, kas norisināsies no 27. līdz 30. jūlijam, būs apskatāmas kopumā simt flokšu šķirnes simt vāzēs.

Guna Rukšāne ir Latvijā labi pazīstama dārzniece un selekcionāre, kuras devumu apstiprina četras dārzkopībai veltītas grāmatas. Visnozīmīgākā no tām ir tieši grāmata „Flokši”, ko ikvienam interesentam būs iespēja iegādāties izstādes laikā (pieejams ierobežots grāmatu daudzums). Drosme rakstīt par vienu konkrētu ziedu kultūru balstās ilggadējā dārzkopes pieredzē, lai gan Gunas Rukšānes profesionālā darbība ir cieši saistīta arī ar pasākumu režiju, piemēram, rīkojot ikgadējos peoniju un flokšu svētkus savā dārzā Raiskuma pagasta „Jaunrūjās”.

Selekcijas lauciņā Guna Rukšāne izaudzējusi daudz jaunu flokšu šķirņu – to vidū Pārsteigums, Līga, Elegance, Dārza Elpa, Teiksma un citas. Vienlaikus ir daudz sējeņu, kas tiek tikai vērtēti un pavairoti. Katru rudeni flokšu selekcionāre sēj sēklas, lai nākamajos gados atlasītu perspektīvākos sējeņus, jo nebūt ne katrs zieds iztur pārbaudes kritērijus, lai kļūtu par jaunu šķirni. Bez 200 flokšu šķirnēm Gunas Rukšānes dārzā aug arī lilijas, peonijas, īrisi, ūdensrozes, cīrulīši, vizbulītes un orhidejas. Īpašu uzmanību selekcionāre ir pievērsusi hostām, par kurām šobrīd tiek vākti materiāli jaunai grāmatai.

Tā kā šovasar flokšu audzētāji Latvijā saskaras ar nelabvēlīgiem laikapstākļiem, Guna Rukšāne izstādes sagatavošanai Dabas muzejā uzrunājusi arī savas domubiedres Tatjanu Kočāni, Ilonu Koktu un Ligitu Mūzi, lai simt vāzes piepildītu ar simt flokšu šķirnēm. Tatjana Kočāne dzīvo Latgalē, Rugājos, un viņas dārzā aug daudz ziedu, tostarp aptuveni 200 flokšu šķirnes. Par flokšu selekciju Tatjana stāsta: „Flokšu sēklas sāku ievākt, kad kolekcijā jau bija ap 100 dažādu šķirņu. Daudzus mērķtiecīgi stādīju blakus, lai kukainīšiem vieglāka krustošana. Vakaros flokšus ļoti iecienījuši madaru sfingi. Viņi izpilda tik aizraujošas dejas virs flokšiem! Taču esmu sākusi arī pati mērķtiecīgi krustot flokšus; rezultātus redzēs nākotnē.” Savukārt Ilona Kokta un Ligita Mūze pārstāv stādaudzētavu „Eži”, kurā ar flokšu kolekcionēšanu nodarbojas jau vairākus gadus. Kopumā viņām ir 300 flokšu šķirnes – agrā, vidējā un vēlā ziedēšanas laika flokši, lielziedu un sīkziedu flokši, tādi, kuriem ziedi vispār pilnībā neatveras, kā arī īpatņi ar dažādu lapu krāsojumu. Audzētājas uzsver, ka lielu prieku sagādā ikviena jauna šķirne.

Izstādē Dabas muzejā līdzās simt flokšu šķirnēm būs aplūkojamas arī simt īpaši šim notikumam radītas keramikas vāzes, kuru autori ir keramikas meistare Ingrīda Žagata un igauņu mākslinieks/dizainers Madis Org. Abi mākslinieki dzīvo Duntē un keramikas darbnīcā „Cepļi” rada unikālus, ar rokām veidotus traukus. Ingrīdas iedvesmas avots ir Latvijas keramikas tradīcijas – trauku veidošana uz podnieka ripas, formu lakonisms  un trauku apdedzināšana uguns krāsnī. Īpaši tuva viņai ir melnā jeb svēpētā keramika. Savukārt Madi iedvesmo daba, un viņš radījis unikālus grafiskos zīmējumus uz vāzēm. Izstādē aplūkojamās vāzes būs iespējams rezervēt un, personīgi sazinoties ar māksliniekiem, pēc izstādes iegādāties.

Izstādes atklāšana 27. jūlijā plkst. 14.00
Latvijas Nacionālā dabas muzeja 2. stāva izstāžu zālē.

Izstādes darbalaiks:
C. (27.07.) 14.00–19.00
P. (28.07.) 10.00–17.00
S. (29.07.) 11.00–17.00
Sv. (30.07.) 11.00–17.00

Biļešu cenas:
Pieaugušie – 3,00 €
Pensionāri, studenti – 2,50 €*
Skolēni – 1,70 €*
*uzrādot apliecību

Biļetes izstādes apmeklējumam var iegādāties arī lietotnē Mobilly.

• Biļešu cenas ir tādas pašas, kā pērkot muzeja kasē.
  • Pērkot biļeti Mobilly, jāpievieno arī bezmaksas apmeklējums, piemēram, pirmsskolas vecuma bērniem.
  • Biļetes kvadrātkodu lūdzam uzrādīt muzeja administratoram kases zonā.

Ieeja izstādē bez maksas:

• pirmsskolas vecuma bērniem;
  • internātskolu, speciālās izglītības skolu un klašu audzēkņiem, krīzes centru, ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūciju klientiem, bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem un tos pavadošajām personām (uzrādot statusu apliecinošu dokumentu);
  • plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem, kas ataino norises muzejā (uzrādot preses karti);
  • citu muzeju darbiniekiem (uzrādot apliecību vai Starptautiskās muzeju padomes (ICOM) biedra karti);
  • politiski represētajām personām(uzrādot apliecību), tai skaitā Ukrainas civiliedzīvotājiem;
  • personām līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti, personām ar 1.un 2.grupas invaliditāti (uzrādot apliecību) un personām, kas pavada personas līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti vai personas ar 1.grupas invaliditāti;
  • personām ar ielūgumiem;
  • personām, kurām izsniegtas atbilstošas Latvijas Nacionālā dabas muzeja ieejas kartes.

Ieeja izstādē ar atlaidi: Jāņa Rozes grāmatnīcas Pircēja kartes īpašniekam – 15% atlaide

Informācija par Latvijas Nacionālā dabas muzeja rīkoto pasākumu un izstāžu fotografēšanu un/vai filmēšanu, fotogrāfiju un video uzglabāšanu un publicēšanu šeit.

Pievienotie faili