Fotoizstāde „Lācis – mūsu kaimiņš”

18.01.2023.
Foto - I. Mūsikuss
Foto - I. Mūsikuss
Notikuma laiks
20.01.2023. - 17.09.2023.
Norises vieta
Zooloģijas ekspozīcija 3. stāvā
Notikums paredzēts
Notikuma valodas
LV
EN

Brūno lāču skaitam Latvijā palielinoties, aizvien lielāka nozīme ir sabiedrības zināšanām un izpratnei par šo dzīvnieku. Lai ikvienam būtu iespēja ielūkoties lāča gaitās savvaļā, Latvijas Nacionālajā dabas muzejā tapusi izglītojoša fotoizstāde. Izstāde atvērta no 2023. gada 20. janvāra līdz 17. septembrim.

Fotoizstādē „Lācis – mūsu kaimiņš” skatāmas 26 Igaunijas autoru fotogrāfijas, kas atklāj brūnā lāča Ursus arctos dzīvi savvaļā Igaunijā. Fotogrāfiju autori lielākoties ir pieredzējuši dabas fotogrāfi, dabas gidi un mednieki. Darbu uzņemšanas laikā ievēroti drošas uzvedības principi, fotografēts no slēpņa vai droša attāluma, lai cilvēkus un dzīvniekus nepakļautu tūlītējam vai iespējamam apdraudējumam nākotnē. 

Izvēlētie darbi ir unikālas lāču dzīvesveida liecības, kas, atklājot zvēru dabisko uzvedību savvaļā, ļauj mums to labāk izprast un kļūt zinošākiem. Fotogrāfijas papildina autoru stāsti, kā arī Latvijas Nacionālā dabas muzeja un Latvijas Valsts mežzinātnes institūta „Silava” (LVMI Silava) speciālistu komentāri. 

Lācis Latvijā vairs nav tikai ziemeļaustrumu pierobežas ciemiņš. Pēc simts gadiem suga ir atgriezusies un pamazām ieņem stabilu pozīciju vietējā faunā. Izstādē skatāmi LVMI Silava pētnieku 2021. gada pavasara–vasaras slēpņa kameru materiāli ar lāceni un četriem lācēniem SIA „Rīgas meži” Viļķenes pagasta mežos, kas neapstrīdami pierāda mazuļu dzimšanu Latvijas teritorijā.

Izstādi papildina LVMI Silava informācija par brūnā lāča aizsardzību, monitoringu un sastopamību. Lauka darbu fotoattēli ļauj ielūkoties lāču pētnieku gaitās. Atgādinām, ka ikviens var ziņot par dabā novērotiem lāču pēdu nospiedumiem un citiem klātbūtnes pierādījumiem, rakstot uz lacumonitorings@gmail.com. Lai informācija būtu zinātniski pilnvērtīga, izstādē sniegti ieteikumi, kā pareizi sagatavot datus. 

Nākot uz izstādi, aicinām padomāt, vai un kā šajos simts gados mainījušies cilvēki. Sugai atgriežoties, aizvien lielāka nozīme jāpievērš sabiedrības izglītošanai, lai kliedētu mītus, mazinātu nepareizas rīcības radītus riskus, nodrošinātu sugas aizsardzību un cilvēku un lāču ilgtspējīgu līdzāspastāvēšanu. Sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi izstādē apkopota informācija par ieteicamo uzvedību, sastopot lāci, kā arī ikvienam apmeklētājam ir iespēja iepazīties ar jauna, visticamāk, cilvēku pieradināta lāča skumjo stāstu.

Izstādes autori atgādina – sabiedrības pieredze un zināšanas par lāčiem Igaunijā pagaidām ir nesalīdzināmi pilnīgākas nekā Latvijā.

Izstādes veidotāji – Latvijas Nacionālais dabas muzejs sadarbībā ar Latvijas Valsts mežzinātnes institūtu „Silava” un Dabas aizsardzības pārvaldi. 

Īpašs paldies Igaunijas dabas draugu biedrībai „Gada dzīvnieks” (MTÜ Aasta loom). 


Fotoizstādē „Lācis – mūsu kaimiņš” 20.01.–17.09.2023. 

Izstāde atvērta muzeja darba laikā:
Pirmdiena – slēgts
Otrdiena – slēgts 
Trešdiena 10.00–17.00
Ceturtdiena 10.00–19.00
Piektdiena 10.00–17.00
Sestdiena 11.00–17.00
Svētdiena 11.00–17.00

Ieeja ar muzeja biļetēm:
Pieaugušie – 3,50 €
Pensionāri, studenti – 2,50 €*
Skolēni – 1,50 €*
*uzrādot apliecību

Ieeja izstādē bez maksas – saskaņā ar Latvijas Nacionālā dabas muzeja maksas pakalpojumu cenrādi, personām ar ieejas kartēm. Plašāka informācija šeit
 
Ieeja izstādē ar atlaidi – plašāka informācija šeit.


Informācija par Latvijas Nacionālā dabas muzeja rīkoto pasākumu un izstāžu fotografēšanu un/vai filmēšanu, fotogrāfiju un video uzglabāšanu un publicēšanu šeit.

Pievienotie faili