Latvijā savvaļā sastopami vairāki simti augu un dzīvnieku sugu, kuru dabiskā izcelsme ir Amerika, Āzija un citi reģioni. Augu un dzīvnieku sugu pārvietošanās ir dabiska parādība, tomēr lielākoties to veicinājusi cilvēku darbība. Jaunajās teritorijās vairums šo sugu nespēj izdzīvot ārpus cilvēku radītiem dzīves apstākļiem, tomēr daļai izdodas pielāgoties dzīvei savvaļā, kur tās var radīt būtisku ekoloģisko un ekonomisko kaitējumu – kļūt invazīvas. Zināmākā no tām – Sosnovska latvānis.
Ceļojošās izstādes mērķis ir iepazīstināt apmeklētājus ar kokaugiem, lakstaugiem, sēnēm, gliemežiem, kukaiņiem un zīdītājiem, kas mūsu dabā ir „svešinieki” un kļuvuši par ciemiņiem uz palikšanu.Izstādē ir iespēja uzzināt ne tikai, kuras ir svešzemju sugas un no kurienes tās ienākušas Latvijā, bet arī, ko darīt, lai nepieļautu tālāku sugu izplatīšanos.
Mērķauditorija:
Pieaugušie un bērni (5.–12. klases skolēni, ir aktivitāte, kas piemērota arī sākumskolas un pirmskolas skolēniem).
Izstāde sastāv no planšetēm, kuras sadalītas dažādās dzīvotnēs - māja, dārzs, zālājs, jūra, piejūra, mežs, upe un krastmala. Katrā dzīvotnē ir informācija par bieži sastopamajām svešzemju sugām. Katrs sugas apraksts sastāv no - pazīmju, izcelsmes, izplatīšanās veida, ietekmes un ko mēs varam darīt? aprakstiem. Izstādē kopumā apskatītas 47 dažādās svešzemju sugas. Pie katra augu sugu apraksta ir pieliekams augu herbārijs. Planšetes izvietojamas pēc brīvas izvēles, kā arī vadoties pēc aktivitāšu izvietojuma telpā.
Ceļojošajā izstādē ir pieejamas trīs aktivitātes. Koka spēlē, kur iespēja uzzināt, kuras sugas ir svešzemju, bet kuras vietējās. Koka spēle, kur tiek noskaidrots svešzemju sugu dabiskās izplatības areāls. Mīksti auduma kluči, kur iespējams salikt sešas svešzemju sugas.
Izstādi iespējams papildināt ar muzeja krājuma priekšmetiem.
IZSTĀDĒ IEKĻAUTO PRIEKŠMETU SARAKSTS
Vairāk par ceļojošajām izstādēm iespējams uzzināt, zvanot pa tālr. 26159323 vai rakstot e-pastu undine.preisa@lndm.gov.lv.