Ekspresizstāde „Savvaļas dzīvnieku mazuļi”

12.03.2025.
Ekspresizstāde „Savvaļas dzīvnieku mazuļi”
Ekspresizstāde „Savvaļas dzīvnieku mazuļi”
Foto: LNDM arhīvs

Lai izglītotu par pareizu rīcību, sastopoties ar savvaļas dzīvnieku mazuli, Latvijas Nacionālajā dabas muzejā sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi tapusi informatīva ekspresizstāde „Savvaļas dzīvnieku mazuļi”.

Pavasarī un vasarā uzturoties dabā vai pat savā piemājas dārzā, varam nejauši sastapt kāda savvaļas zvēra vai putna mazuli, visbiežāk – stirnēnu, zaķēnu, lapsēnu, ezēnu, pūčulēnu vai citu putnu mazuli. Jūras piekrastē arvien biežāk var novērot ronēnus, kas, iestājoties saulainākam un siltākam laikam, manīti pludmalēs sildāmies.

Ieraugot savvaļas dzīvnieka mazuli šķietami bezpalīdzīgā stāvoklī, mums rodas dabiska vēlme palīdzēt, tomēr jāatceras, ka veselam dzīvnieku mazulim cilvēka palīdzība nav nepieciešama. Labākā palīdzība savvaļas dzīvniekam ir tā atstāšana savā vaļā. Pēc iespējas ātrāka došanās prom no dzīvnieku mazuļa ir būtiska, jo savvaļā ir ierasts, ka dzīvnieku mātes dažādu iemeslu dēļ atstāj savus mazuļus bez uzraudzības vairāku stundu garumā. Piemēram, mātes atstāts stirnas mazulis guļ nekustīgi, lai netiktu pamanīts. Stirna atnāk to pabarot, bet pārējā laikā neuzturas blakus, lai nepievilinātu plēsējus. Sajūtot draudus, stirnas mazulis nelec kājās un nebēg, bet mēģina būt nepamanāms. Ja cilvēks turpinās būt mazuļa tuvumā, mamma šajā laikā mazulim netuvosies.

Palīdzība ir jāsniedz bezpalīdzīgā stāvoklī esošam dzīvniekam, ja: 

  • redzami ievainojumi;
  • dzīvnieks savainots, iesprūdis vai iekritis vietā, no kuras pats nespēj izkļūt;
  • skaidri zināms, ka mazulis palicis bez vecākiem.

Atcerieties – patvaļīga dzīvnieka izņemšana no tā dabiskās vides ir aizliegta ar likumu! To drīkst darīt tikai ar savainotu dzīvnieku, lai to nogādātu patversmē vai zooloģiskajā dārzā. 


Kā rīkoties, dabā sastopot savvaļas dzīvnieka mazuli, uzzini zooloģijas ekspozīcijā 3. stāvā!

  • Ja nepieciešams padoms, konsultējies, rakstot uz e-pasta adresi: info@daba.gov.lv
  • Plašāka informācija par roņiem šeit.
  • Izglītojoši materiāli šeit.

 

Atbalstītāji