


Latvijas Nacionālā dabas muzeja 180. jubilejas gadā ikvienu interesentu aicinām apmeklēt populārzinātnisku dabas izziņas ciklu Dabas akadēmija. Cikla pirmajā pasākumā „Kas jauns dabā? Muzeja pētnieku stāsti” piedāvāsim sastapt trīs pētniekus un dzirdēt stāstus par jaunākajiem sugu atradumiem, muzejā realizētajiem pētniecības virzieniem un aktuālo dabas norisēs.
Muzeja dabaszinātņu nozaru speciālistu ikdienas darbs lielākoties saistīts ar krājuma izpēti. Tas ietver gan kādreiz ievākta, gan nesen iegūta dabas materiāla apstrādi, sagatavošanu un noteikšanu iekļaušanai muzeja krājumā. Kukaiņi tiek plākšņoti, augi herbarizēti, sēnes kaltētas, notiek iežu un minerālu apstrāde, bet paleontoloģiskais materiāls tiek arī preparēts. Ievērojamu darba daļu aizņem arī tuvākas un tālākas ekspedīcijas Latvijā un ārvalstīs kolekciju papildināšanai un atjaunošanai.
Pasākumā, kas notiks ekspozīcijā „Latvijas augi un sēnes”, klausītājiem būs iespēja dzirdēt trīs muzeja speciālistu stāstus par aktuālo ornitoloģijā, entomoloģijā un botānikā.
24.04.2025. plkst. 17.00–19.00 ekspozīcijā „Latvijas augi un sēnes” 4. stāvā
- Putnu pētnieks Dmitrijs Boiko iepazīstinās ar aktuālo putnu gredzenošanas jomā Latvijā, kāpēc tas ir svarīgi, kā tas notiek un kuru putnu sugu gredzenošanai pievērsies pats pētnieks. Migrācijas pavasaros un rudeņos putnu gredzenotājiem, ornitologiem un vērotājiem ir īpaši svarīgs un interesants laiks.
- Kukaiņu pētnieks Uģis Piterāns atklās, kādas seškājaino sugas pēdējo gadu laikā pētniekam izdevies konstatēt Latvijas dabā. Daudzas no tām mūsu dabā atrastas pirmo reizi.
- Augu pētniece Lauma Miķelsone-Šibeika pastāstīs par izvirzītajiem mērķiem botānisko kolekciju papildināšanai, kuru centrā ir sugas, kas atrodamas cilvēku pārveidotās vai pamestās teritorijās un dažādu dzīvotņu vai vietu malās gan pilsētā, gan savvaļā. Kā liecina muzeja kolekciju dati par senāk un arī pēdējos gados ievāktajām sugām, vērtīgs materiāls atrasts tieši šajās, šķietami neinteresantajās teritorijās, piemēram, pie dzelzceļu uzbērumiem, grāvmalās, ielu malās vai būvlaukumos pilsētās.
Dalības maksa: 3,00 €/pieaugušajiem
Bērniem līdz 18 gadu vecumam (uzrādot skolēna apliecību vai personu apliecinošu dokuments) un dabaszinātņu studentiem (uzrādot studenta apliecību) ieeja bez maksas.
- Aicinām ierasties 10–15 minūtes pirms pasākuma sākuma.
- Lūgums ņemt vērā, ka citas muzeja ekspozīcijas tiek slēgtas plkst. 17.00. Ja vēlaties pasākuma apmeklējumu apvienot ar izstāžu un citu ekspozīciju apskati, iesakām tam plānot vismaz vienu stundu pirms vakara norises.
Dalība ar pieteikšanos. Iesniedzot pieteikumu, Jūsu dalība pasākumā ir reģistrēta. Ja vairs nebūs brīvu vietu, mēs ar Jums sazināsimies.
PIETEIKŠANĀS ANKETA
Informācija
Polīna Šķiņķe, sabiedrisko attiecību speciāliste; 67356058, polina.skinke@lndm.gov.lv.